Tworzenie podpisu elektronicznego krok po kroku: poradnik dla każdego

Czy zdarzyło ci się korzystać z dokumentacji online i natrafić na wymóg podpisu elektronicznego, ale nie mieć pojęcia, jak go stworzyć? To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej spraw można załatwiać bez wychodzenia z domu. Nie martw się, tworzenie podpisu elektronicznego wcale nie jest trudne, a w naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, jak sobie z tym poradzić. Zapraszamy do lektury!

Czym jest podpis elektroniczny i dlaczego warto go mieć?

Podpis elektroniczny to technologiczne odpowiednik klasycznego podpisu na papierze, tyle że oparty na technologii cyfrowej i zabezpieczeń. Często mylony jest z podpisem skanowanym bądź odręcznym na urządzeniu dotykowym, ale to coś znacznie bardziej zaawansowanego. Jego głównym celem jest autentykacja osoby podpisującej dokument oraz gwarantowanie integralności dokumentu, czyli jego niemożności zmienienia treści bez naszej zgody.

Zastanawiasz się, kiedy warto mieć podpis elektroniczny? Okazuje się, że coraz częściej. Podpis elektroniczny znacznie ułatwia i przyspiesza załatwianie spraw administracyjnych, zawieranie umów czy składanie wniosków. Pozwala zaoszczędzić na wydruku, czasie oraz uciążliwych wizytach w instytucjach czy urzędach. Proste jak się okazuje!

Jak stworzyć podpis elektroniczny krok po kroku?

Tworzenie podpisu elektronicznego nie jest skomplikowane, aczkolwiek wymaga kilku kroków. Wspólnie przejdziemy przez każdy z nich i jeszcze dziś możesz zacząć korzystać z udogodnień, jakie daje podpis elektroniczny.

Krok 1: Wybierz odpowiedni rodzaj podpisu

Najważniejsze co musisz wiedzieć przy wyborze rodzaju podpisu, to fakt, że wyróżniamy dwa rodzaje podpisów elektronicznych – tzw. podpis kwalifikowany oraz podpis niekwalifikowany. Co to oznacza? Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami polega na tym, że podpis kwalifikowany jest równoważny z podpisem odręcznym i ma pełną moc prawną, natomiast podpis niekwalifikowany tego rodzaju mocy nie ma.

W związku z tym, zdecydowanie warto zainwestować w podpis kwalifikowany, jeśli planujesz używać go w formalnych transakcjach handlowych, takich jak umowy z klientami czy instytucjami finansowymi. W przypadku podpisu niekwalifikowanego nie ma takiego ryzyka, że nie będzie on honorowany (choć warto zwrócić uwagę na dokładne zasady danego miejsca, w jakim planujesz użyć podpisu).

Krok 2: Zaopatrz się w certyfikat

Potrzebujesz certyfikatu kwalifikowanego zaufanego dostawcy usług certyfikacji, tzw. Centrum Certyfikacji. W Polsce są to np. PWPW, Asseco Data Systems, eDokumenty czy Unizeto Technologies. Certyfikat można nabyć osobiście w siedzibie wybranego dostawcy lub online, poprzez portal internetowy. W zależności od dostawcy cena może się różnić, ale zazwyczaj to około 150-200zł za certyfikat ważny dwa lata.

Krok 3: Zainstaluj czytnik kart

Jeżeli chcesz korzystać z podpisu kwalifikowanego, będziesz musiał zaopatrzyć się w czytnik kart do przechowywania certyfikatu. Podczas zakupu certyfikatu, zwykle otrzymasz również kartę, na której zostanie zapisany klucz prywatny podpisu. Czytnik możemy zakupić w sklepach z sprzętem komputerowym lub bezpośrednio u wybranego dostawcy usług certyfikacji.

Krok 4: Instalacja oprogramowania

W ramach przygotowań, warto również zainstalować niezbędne oprogramowanie do obsługi podpisu. Często dostawca oferuje własne oprogramowanie, dostępne do pobrania na stronie internetowej.

Krok 5: Tworzenie podpisu

Teraz, gdy wszystko jest już przygotowane, czas przejść do tworzenia podpisu elektronicznego! Po zalogowaniu się do oprogramowania, którym zarządzamy podpisem elektronicznym, znajdziemy opcję podpisania dokumentów. Wybieramy taką możliwość, dodajemy pliki, które chcemy podpisać, a potem już tylko pozostaje podać swoje dane, jak np. identyfikator, pin oraz ustawić opcje formatu dokumentu i jego zabezpieczeń.

Voilà! Twój własny, prawowity podpis elektroniczny już jest! Gratulacje! Od teraz możesz korzystać z niego do podpisywania umów, wniosków, a także innych dokumentów, które wymagają zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Życzymy udanego korzystania z nowoczesnych technologii i oszczędności czasu!

Twórz własny podpis elektroniczny krok po kroku

Niniejszy artykuł przybliża tematykę podpisów elektronicznych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają procesy administracyjne i prawne. Istotnym zagadnieniem jest zrozumienie różnicy między podpisem kwalifikowanym a niekwalifikowanym. Twój wybór warto uzależnić od swoich potrzeb związanych z formalnymi transakcjami.

W celu stworzenia podpisu elektronicznego, należy wykonać kilka kroków:

  1. Zdecydować się na rodzaj podpisu – kwalifikowany lub niekwalifikowany.
  2. Nabyć certyfikat kwalifikowany od zaufanego Centrum Certyfikacji, np. PWPW, Asseco Data Systems itp.
  3. Zaopatrzyć się w czytnik kart do przechowywania klucza prywatnego certyfikatu.
  4. Zainstalować oprogramowanie do obsługi podpisu, często dostarczane przez dostawcę.
  5. Używać podpisu elektronicznego, dodając pliki do podpisania oraz wprowadzając swoje dane i opcje zabezpieczeń.

Teraz, gdy już wiesz jak utworzyć podpis elektroniczny, możesz skorzystać z licznych zalet jakie niesie ze sobą ta nowoczesna technologia, takich jak oszczędność czasu i wygody.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Oparzenie słoneczne: Jak złagodzić skutki i przyspieszyć regenerację skóry

Oparzenie słoneczne: Jak złagodzić skutki i przyspieszyć regenerację skóry

Oparzenia słoneczne to zmora wielu z nas w sezonie letnim

Next
Gdzie kupić kamienie szlachetne i jak wybrać najlepsze miejsce do zakupu

Gdzie kupić kamienie szlachetne i jak wybrać najlepsze miejsce do zakupu

Chyba wszyscy zgadzają się, że kamienie szlachetne przyciągają uwagę swoją

You May Also Like