System HCM – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Zasoby ludzkie stanowią jeden z najważniejszych zasobów każdej organizacji – to kreatywność, zaangażowanie i umiejętności pracowników w dużej mierze napędzają rozwój firmy i pozwalają na osiąganie wyznaczonych celów. Aby jednak móc wykorzystać ich pełen potencjał, niezbędny jest skuteczny system zarządzania kapitałem ludzkim. Czym jest HCM i w jaki może wspomóc nas na drodze budowania opłacalnego biznesu?

Dobrze zaplanowana organizacja pracy to sposób na podniesienie wydajności pracowników i efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów ludzkich. Pozwala prawidłowo przydzielać zadania, wspomaga optymalizację procesów administracyjnych, wspiera przepływ informacji, a do tego może przynieść spore oszczędności – zarówno czasowe, jak i finansowe.

Oprogramowanie HCM – definicja

System HCM (ang. Human Capital Management) to narzędzie, które stosowane jest do zarządzania wszystkimi procesami związanymi z pracownikami, takimi jak rekrutacja, szkolenia, oceny pracownicze, wynagrodzenia, premie czy rozwój kariery. Może także obejmować zadania HR, w tym listy obecności, plany urlopowe, ale i działania rekrutacyjne czy gospodarowanie świadczeniami. W ogólnym założeniu, misją HCM jest dążenie do skutecznego wykorzystywania zasobów ludzkich, podnoszenie produktywności kadry i wpieranie efektywnego zarządzania personelem.

Po co stosuje się systemy HCM?

Oprogramowanie HCM pozwala na kompleksowe zarządzanie zasobami ludzkimi. Poprzez automatyzację i usprawnienie procesów HR, systemy HCM pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć wielu błędów wynikających ze standardowych pomyłek ludzkich. Zapewniają również przejrzystość w administrowaniu kadrą, jak również znacznie ułatwiają życie samym pracownikom. Proste w obsłudze narzędzie do zgłaszania nieobecności, urlopów czy pracy zdalnej, daje możliwość gromadzenia niezbędnych informacji o pracownikach, ogranicza biurokrację, usprawnia komunikację wewnątrz firmy i ułatwia planowanie działań całego zespołu.

Gdzie szukać gotowych rozwiązań HCM?

Zanim w naszym przedsiębiorstwie wdrożymy oprogramowanie Human Capital Management, powinniśmy poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego dostawcy tego typu rozwiązań. Sprawdzone narzędzia w tym zakresie dostarcza znana na rynku marka Paperless Lite. Oferowany przez nią system HCM Lite to narzędzie, które upraszcza sposób zarządzania procesami pracowniczymi, udostępniając funkcję do samoobsługi – zarówno managerom, jak i samym pracownikom. Ci ostatni, po zalogowaniu się do platformy, mogą zawnioskować o urlop czy planować swoje nieobecności – w dowolnym czasie i bez zbędnych formalności.

HCM Lite – kompleksowe narzędzie dla firm

W zależności od zajmowanego w firmie stanowiska, w aplikacji HCM Lite możemy mieć różne uprawnienia: managera albo pracownika. Tym samym kadra kierownicza zyskuje szybki wgląd w dane pracowników – umowy, wykorzystany czy zaplanowany urlop. Ma też możliwość akceptacji lub odrzucania wniosków złożonych przez ich podwładnych. Pracownicy zaś szybko otrzymują informacje zwrotną, bez potrzeby umawiania i odbywania bezpośrednich spotkań z przełożonymi.

 

 

Total
0
Shares
Prev
Czy warto skorzystać z kancelarii prawnej specjalizującej się w zamówieniach publicznych?

Czy warto skorzystać z kancelarii prawnej specjalizującej się w zamówieniach publicznych?

Kancelarie prawne specjalizujące się w przetargach i zamówieniach publicznych

Next
Narzędzia i programy SEO dla początkujących: co warto wypróbować?
search engine optimization, seo, digital marketing

Narzędzia i programy SEO dla początkujących: co warto wypróbować?

W świecie cyfrowego marketingu, efektywne wykorzystanie SEO jest kluczem do