W biznesie e-commerce kluczowa jest znajomość aktualnych przepisów podatkowych. W odniesieniu do podatku VAT istotna jest definicja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. To usługi, dla których można wykorzystać uproszczone procedury rozliczeń VAT. Zobacz, jak prowadzić rozliczenia VAT w UE dla sprzedawców online.
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość a podatek VAT
Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT od sprzedaży towarów i usług, niezbędna jest znajomość aktualnych przepisów. Zgodnie z regulacjami limit sprzedaży dla transakcji WSTO wynosi 10 tys. euro. To ograniczenie dotyczy transakcji realizowanych we wszystkich krajach UE. Jeśli wartość sprzedaży dla klientów na terenie UE w Twojej firmie nie przekroczy limitu, możesz:
- rozliczać swoją sprzedaż identycznie jak transakcje krajowe,
- zarejestrować się do podatku VAT w kraju odbiorców,
- dobrowolnie zarejestrować się do uproszczonej procedury VAT OSS, aby rozliczyć całą sprzedaż w krajach UE na jednym formularzu.
Po przekroczeniu limitów obligatoryjnie musisz rozliczać podatek VAT w krajach, gdzie doszło do transakcji WSTO. Szukasz wsparcia w rozliczeniach transakcji wewnątrzwspólnotowych? Potrzebujesz kompleksowej pomocy księgowej w biznesie e-commerce? Możesz skorzystać z usług profesjonalistów Taxology: https://taxology.co/pl/.
Jakich transakcji nie można zadeklarować w ramach rozliczeń VAT OSS?
Procedura VAT OSS powoduje, że rozliczenia VAT w UE dla sprzedawców online jest łatwiejsza. Ma jednak pewne ograniczenia. W formularzu OSS nie zadeklarujesz:
- transakcji krajowych na rzecz konsumentów z Polski,
- sprzedaży zagranicznej lokalnej, czyli wysyłki towaru z magazynu znajdującego się w innym państwie UE do odbiorcy w tym samym kraju,
- sprzedaży towarów na rzecz przedsiębiorców, ale w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
To jedyne ograniczenia, o jakich trzeba pamiętać podczas prowadzenia rozliczeń podatku VAT za transakcje na terenie UE.
Jak rozliczać podatek VAT za transakcje na terenie UE?
Podstawowe rozliczenia miesięczne i kwartalne musisz składać w plikach JPK_V7 oraz JPK_V7K. Dokumenty rozliczeniowe oraz płatności należnego podatku VAT trzeba zrealizować w jasno określonych terminach. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług:
- dla rozliczenia miesięcznego – do 25. dnia następnego miesiąca, dla którego zostało przeprowadzone rozliczenie;
- dla rozliczenia kwartalnego – do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale rozliczeniowym.
Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT, trzeba na początek ustalić stawki, które obowiązują dla prowadzonych transakcji handlowych. Standardowo podatek wynosi 23% od towarów i usług.
Jeśli jesteś podatnikiem VAT-UE i realizujesz transakcje wewnątrzwspólnotowe, musisz przygotowywać elektroniczną deklaracją dla urzędu skarbowego.
Dlaczego warto korzystać z profesjonalnej pomocy biura księgowego w rozliczeniach podatku VAT?
Decydując się na kompleksową pomoc firmy księgowej, nie musisz martwić się o ewentualne nieprawidłowości w rozliczeniach podatku VAT. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko, że urząd skarbowy nałoży na firmę kary finansowe i odsetki za zwłokę w rozliczeniach lub błędy. Korzystając z profesjonalnego wsparcia, zyskujesz:
- wsparcie merytoryczne zespołu ekspertów,
- kompleksową obsługę księgową,
- pełen spokój w kontekście rozliczeń podatku VAT.
W ramach współpracy otrzymasz też pomoc w rejestracji firmy do VAT, a także zaoszczędzisz sporo czasu, który przeznaczysz na rozwój swojego przedsiębiorstwa.