Obecnie w szkołach coraz większy nacisk kładzie się na praktyczne umiejętności, które są przydatne w dorosłym życiu. Bardzo ważne są te, związane z przedsiębiorczością i zarządzaniem finansami. Z tego powodu w szkołach branżowych wprowadzono przedmiot biznes i zarządzanie.
- Jakie materiały są przydatne do nauki przedmiotu biznes i zarządzanie?
- Biznes i zarządzanie – czego można się nauczyć na zajęciach z biznesu i zarządzania?
Jakie materiały są przydatne do nauki przedmiotu biznes i zarządzanie?
W procesie kształcenia z zakresu biznesu i zarządzania bardzo ważne jest korzystanie z nowoczesnych technik i pomocy naukowych. Przygotowano zatem specjalne platformy, takie jak na przykład Platforma BiznesLab bądź Platforma szkoleniowa Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Pozwalają one na skorzystanie z nowoczesnych technologii dla poprawienia procesu nauki. Jednak nawet nowoczesne i innowacyjne podejście nie oznacza, że można w pełni zrezygnować z tradycyjnych materiałów. Bardzo ważny jest zatem podręcznik. Najlepszym wyborem jest “Krok w biznes i zarządzanie 2 dla szkoły branżowej“. To książka dostosowana do nowoczesnych metod nauczania, pełna przydatnych segmentów, ułatwiających pracę i naukę. Do podręcznika warto dobrać karty pracy ucznia. Pozwolą one na przećwiczenie zdobytej wiedzy i umiejętności.
Biznes i zarządzanie – czego można się nauczyć na zajęciach z biznesu i zarządzania?
Biznes i zarządzanie to stosunkowo nowy przedmiot, który od 2023 roku jest uczony w zakresie podstawowym i zakresie rozszerzonym. Zadaniem nauczycieli przedmiotu biznes i zarządzanie jest przybliżenie uczniom najważniejszych informacji związanych z finansami, oszczędzaniem, zjawiskami gospodarczymi i tak dalej. Dzięki zajęciom można zdobyć umiejętności faktycznie przydatne w dorosłym życiu: nauczyć się podejmowania wyzwań, poprawić swoje zdolności komunikacyjne, rozwinąć kreatywne myślenie i zrozumieć, jak podchodzić do współczesnych wyzwań gospodarczych. Warto zauważyć, że przedmiot ma być nowoczesny i stawiający na realne umiejętności. Z tego powodu duży nacisk jest stawiany na zajęcia z pracy zespołowej, dyskusje, różnego rodzaje symulacje biznesowe i inwestycyjne. Zalecane jest także wykorzystanie studiów przypadków biznesowych oraz realizacja zadań metodą projektów. Zgodnie z podstawą programową poleca się także przeprowadzanie prezentacji przygotowanych przez uczniów pomysłów na przedsięwzięcia społeczne czy biznesowe, a później obrona proponowanych rozwiązań. Nowoczesne techniki kształcenia mają na celu przybliżenie uczniom umiejętności i kompetencji przyszłości.