Uroczyste otwarcie
VIII Kongresu SMART CITY - założenia i perspektywy
|
 |
Tadeusz Krzakowski - Prezydent Miasta Legnicy, Urząd Miasta Legnicy
Tadeusz Krzakowski urodził się 25 stycznia 1957 roku w Jeleniej Górze.
Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Administracją w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, natomiast w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej - podyplomowe studia w zakresie Menedżerskiego Zarządzania Placówką Oświatową oraz w zakresie Nadzoru Pedagogicznego z Elementami Ewaluacji. Jest też absolwentem Studiów Podyplomowych z Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Promocji Jednostek Samorządu Terytorialnego „Akademia Liderów Samorządowych” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1982 roku jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W latach 1986-1999 pełnił etatowo funkcje wiceprezesa i prezesa Zarządu Oddziału ZNP w Legnicy. Karierę nauczycielską rozpoczął w roku 1982 od pracy w Zbiorczej Szkole Gminnej w Pieńsku, później uczył w Szkole Podstawowej nr 18 w Legnicy. Od 1993 do 2002 roku sprawował funkcję dyrektora Zespołu Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy. Dzięki wielkiemu wysiłkowi i zaangażowaniu stworzył razem ze swoimi współpracownikami jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju.
To nie tylko aktywny działacz oświatowy, ale także samorządowy i społeczny. Z samorządem lokalnym jest związany od 1990 roku. W latach 1990-1994 sprawował funkcję radnego Rady Miejskiej Legnicy oraz nieetatowego członka Zarządu Miasta. W kolejnej kadencji Rady był jej przewodniczącym, a następnie wiceprzewodniczącym. Od 1998 roku pełnił przez cztery lata mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, będąc jednocześnie wiceprzewodniczącym Sejmiku oraz wiceprzewodniczącym Komisji Kultury, Nauki i Edukacji. W tym czasie wstąpił też do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Będąc już Prezydentem Legnicy objął funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Związku Miast Polskich. Ponadto reprezentuje gminę w strukturach Związku Powiatów Polskich.
Prezydentem Legnicy jest od 2002 roku. 29 lipca 2002 roku sprawowanie tej funkcji powierzyła mu Rada Miejska Legnicy, a następnie w październiku tego samego roku taką wolę wyrazili również legniczanie w wyborach bezpośrednich. Takiego samego wyboru mieszkańcy Legnicy dokonali także w 2006, 2010 i 2014 roku.
Jest laureatem wielu odznaczeń i wyróżnień. Został odznaczony „Srebrnym Krzyżem Zasługi” (2005), „Medalem za Zasługi dla Województwa Legnickiego” (1997), Odznaką „Zasłużony dla Legnicy" (1999), „Medalem Komisji Edukacji Narodowej" (1999), Odznaką Honorową Sybiraka (2005), Złotą Odznaką Honorową NOT (2005) i Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego (2007).
Wolny czas stara się spędzać aktywnie. Lubi jeździć na nartach i wędkować. Przyjemność sprawia mu również czytanie książek.
|
 |
Maciej Potocki - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Wrocławki Park Technologiczny
Z wykształcenia magister inżynier Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Ukończył także interdyscyplinarne, podyplomowe studia Master of Business Administration. Przed objęciem funkcji prezesa WPT, pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Prezydenta w Urzędzie Miejskim Wrocławia, wcześniej wieloletni pracownik wrocławskiego magistratu. Kierowany przez niego Wrocławski Park Technologiczny w ubiegłym roku zakończył budowę Innopolis Wrocław, czyli jednego z największych w Polsce kompleksów laboratoryjno-biurowych, przeznaczonych dla małych i średnich firm, prowadzących prace badawczo-rozwojowe i inwestujących w innowacje. Prywatnie pasjonat nowych technologii, zapalony podróżnik oraz miłośnik gry w golfa. |
|
Debata otwierająca
Możliwość wdrażania rozwiazań Smart Cities - doświadczenia polskie i zagraniczne
|
Moderator |
 |
Dariusz Szwed - Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych, Przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu
W latach 2004-2011, jeden z dwojga przewodniczących partii Zielonych, były delegat partii w Europejskiej Partii Zielonych, współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu.Autor programu „Ekologia polityczna” - emisja we wtorki godz. 23-24, w radiu TOK FM – audycja nadawana do listopada 2007. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Ekonomicznych Podstaw Polityki Ekologicznej na Uniwersytecie Warszawskim.
SPOŁECZNIK
Od początku przemian demokratycznych w Polsce działam w organizacjach społecznych. Współpracowałem i współpracuję z wieloma organizacjami: Federacją Zielonych, Greenpeacem, Centrum Prawa Ekologicznego, Demokratyczną Unią Kobiet, Centrum Praw Kobiet. Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz jednym z fundatorów i przewodniczącym rady programowej Zielonego Instytutu. Jestem aktywnym uczestnikiem Kongresów Kobiet Polskich, Kongresów Obywatelskich czy Ogólnopolskich Forów Inicjatyw Pozarządowych. Wspieram Kongres Ruchów Miejskich.
EKSPERT
Jako absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Ekonomicznych Podstaw Polityki Ekologicznej od wielu lat zajmuję się strategiami zrównoważonego rozwoju. Byłem doradcą w Ministerstwie Gospodarki i w Ministerstwie Środowiska, gdzie zajmowałem się kwestiami dostępu społeczeństwa do informacji czy udziałem społecznym w procesie podejmowania decyzji. Uczestniczę w pracach komisji i podkomisji Sejmu RP, dotyczących problematyki ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.Współpracowałem i współpracuję z wieloma organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi - m.in. Bankiem Światowym, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W holendersko-polskim projekcie międzyregionalnym „Małopolska-Overijssel”, wspierałem powstawanie społecznego ruchu ekologicznego w Małopolsce. Jestem współautorem wielu publikacji, m.in. „Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia”, „Zielone Miasto Nowej Generacji”, Zielony Nowy ład w Polsce”, które służą lokalnym społecznościom w prowadzeniu działań na rzecz lokalnego zrównoważonego rozwoju.
POLITYK
Od 2004 roku jestem przewodniczącym partii Zielonych, współpracuję z Europejską Partią Zielonych i Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim - jedną z czterech największych grup politycznych. W Sejmie mijającej kadencji zajmowałem się m.in. polityką energetyczną - promocją efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej oraz wstrzymaniem rządowego programu budowy elektrowni jądrowej, której większość z nas w Polsce nie chce`; podejmowałem także działania na rzecz promocji rolnictwa ekologicznego i bezpiecznej żywności - w ostatnich tygodniach nasze wspólne działania doprowadziły do zawetowania przez Prezydenta RP ustawy o nasiennictwie forsowanej przez PO i PSL, która tylnymi drzwiami miała wpuścić GMO do Polski. Co ważne, ok. 70% z nas nie chce genetycznie modyfikowanej żywności. Włączyłem się aktywnie w prace na ustawami poprawiającymi sytuację kobiet w Polsce. Krytykowałem także działania ministra infrastruktury, który swoją złą polityką powoduje chaos na kolei w Polsce.
Chciałbym moje zaangażowanie społeczne i wiedzę wykorzystać dla naszego wspólnego dobra!
|
Paneliści |
 |
Dr hab. inż. Wojciech Bujalski - Profesor nzw. PW, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska
Wykształcenie:
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: doktor habilitowany),
- Szkoła Główna Handlowa, Katedra Zarządzania Strategicznego (Podyplomowe Studium Inwestycji z Zakresu Inwestycji Kapitałowych i Projektów Rozwojowych Firmy),
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: doktor nauk technicznych),
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: magister inżynier)
Funkcje w ITC, na PW i ważniejsze poza:
- redaktor (działowy) Journal of Power Technologies,
- opiekun Koła Naukowego Energetyków,
- członek Komisji Oceny Kadry w ITC,
- Sekretarz Rady Naukowej konferencji Problemy Badawcze Energetyki Cipelnej (PBEC),
- Członek komitetu organizacyjnego konferencji Problemy Badawcze Energetyki Cipelnej (PBEC).
|
 |
Cezary Lejkowski - Dyrektor, Climate-KIC Polska
Członek grupy sterującej stowarzyszenia Climate-KIC, inicjatywy Komisji Europejskiej zrzeszającej przedsiębiorców, naukowców oraz instytucje publiczne zainteresowane tematyką zmian klimatycznych. Dyrektor polskiego oddziału Climate-KIC.
Związany z branżą zielonych technologii i consultingiem od 2005 roku. Założyciel i dyrektor generalny firmy Easygreen, nadzorującej proces przyznawania certyfikatów Zielona Marka dla produktów i usług w Polsce oraz Green Brand na świecie. Specjalizuje się w zarządzaniu sektorem B2B, rozwojem organizacyjnym firm oraz planowaniem strategicznym. Współtworzył merytoryczną cześć strategii „Wrocław dla Klimatu” opracowaną przez McKinsey & Company.
Cezary Lejkowski jest absolwentem Wydziału Astronomii i Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, studiował również na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Ponadto ukończył podyplomowe studia z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem oraz studia Psychologiczno – Pedagogiczne. Cezary Lejkowski uzyskał tytuł Executive MBA w Nottingham University Business School.
|
 |
Artur Mazurkiewicz - Prezes Zarządu, Dolnośląscy Pracodawcy
Z wykształcenia ekonomista (finanse-rachunkowość - informatyk. Połączenie wiedzy informatycznej z ekonomiczną pozwala mu na realizację nowatorskich pomysłów urealnionych twardymi, ekonomicznymi realiami rynku.
W 1997 r. stworzył pierwszą swoją z branży IT - heapmail Internet Solutions sp. z o.o. z Wałbrzycha zarządza do dzisiaj. Nieustannie ją rozwijając realizuje coraz ambitniejsze projekty informatyczne i internetowe.
Z powodzeniem zarządza też spółką wydawniczą prasy regionalnej, której jest udziałowcem.
Najmłodszym dzieckiem, którego jest współzałożycielem, akcjonariuszem i wiceprezesem Zarządu jest spółka Evokly S.A. działająco w obszarze big data, bluetooth smart i proximity marketingu.
Zasiada także w radach nadzorczych spółek prawa handlowego, radach i zarządach organizacji pozarządowych.
Od 2004 roku do dzisiaj ekspert, trener, doradca biznesowy, koordynator wielu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Specjalizuje się w zakresie finansów i przedsiębiorczości, przedsiębiorstwach społecznych i ekonomii społecznej. Posiada duże doświadczenie w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
W 2009 roku został członkiem Rotary Club Świdnica-Wałbrzych. W roku 2011 najmłodszy Prezydent Rotary Klubu Świdnica-Wałbrzych.
Od 2010 roku Prezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców Regionalnego Związku Konfederacji Lewiatan, z powodzeniem rozwija związek na teren całego Dolnego Śląska.
W kwietniu 2016 roku jego społeczna działalność w Konfederacji Lewiatan zaowocowała powołaniem do Prezydium Rady Regionów Konfederacji Lewiatan.
Aktywnie uprawia narciarstwo, nurkowanie, ostatnio windsurfing. Kolekcjonuje i degustuje wino
z różnych części świata. |
 |
Dr inż. Łukasz Szałata - Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Eko-Biegły
Wieloletni ekspert w dziedzinie inżynierii, ochrony oraz ekonomii środowiska, raportów, ocen oddziaływania na środowisko, rozwiązań niskoemisyjnych dla miast, pozwoleń zintegrowanych, doradztw technologicznych oraz środowiskowych dla instalacji potencjalnie oddziaływających na środowisko oraz odnawialnych źródeł energii, mediator sądowy w zakresie spraw środowiskowym, w tym m.in. technologii ograniczania oddziaływania zapachowego/ odorowego oraz członek gremiów doradczych z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Autor monografii "Dialog proekologiczny na rzecz zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska" wydanej w grudniu 2015 r. , Adiunkt naukowo-dydaktyczny Zakładu Ekologistyki i Zarządzania Ryzykiem Środowiskowym Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eko-Biegły.
|
 |
Dr hab. Krzysztof Tomaszewski - Adiunkt, Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski
Politolog, europeista. Ekspert w zakresie: ekonomii politycznej, studiów europejskich oraz bezpieczeństwa energetycznego i polityki energetycznej. Autor publikacji monograficznych, licznych artykułów naukowych oraz ekspertyz.
Adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Genewie. Stypendysta Uniwersytetu w Brukseli oraz Instytutu Europejskiego w Genewie. Wykładowca wizytujący w Akademii Obrony Narodowej (Warszawa) oraz w Uniwersytetach: Kiszyniów, Bielce, Komrat (Mołdawia). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia podyplomowe).
Doświadczenie w służbie cywilnej, na stanowiskach eksperckich w Ministerstwie Gospodarki; członek Korpusu Prezydencji Polski w UE; członek licznych zespołów ministerialnych ds. polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego państwa (m.in. Zespołu doradczego przy Ministrze Gospodarki ds. opracowania planów działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej). |
|
|
Panel dyskusyjny
Wsparcie technologiczne dla Smart City
|
Paneliści |
 |
Adam Kruczek - ThinkIt Consulting Sp. z o.o.
Partner w firmie ThinkIt Consulting sp. z o.o., członek Zarządu Grupa UTI Polska sp. z o.o.
Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży i nadzorowaniu projektów dla administracji publicznej. Przez wiele lat był Kierownikiem Projektów realizowanych dla Administracji Celnej, m.in. Systemu Obsługi Deklaracji CELINA, systemu INTRASTAT, Zarządzania Kontyngentami Taryfowymi i Nadzoru TQS, Systemu Kontroli Eksportu ECS. W firmach Wola Info oraz Devoteam odpowiadał za sprzedaż produktów i usług do klientów sektora publicznego. Jako Członek Zarządu Grupa UTI Polska nadzoruje działalność oddziału UTI Grup na terenie Polski. W ThinkIt Consulting odpowiedzialny m.in. za za współpracę z samorządamii przegotowanie normy ISO 37120 do normalizacji. |
 |
Norbert Stachura - Comarch S.A.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunek Prawo, od 2012 roku adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W Grupie Kapitałowej Comarch zajmuje się projektami informatyzacji administracji publicznej, jest również konsultantem rozwiązań Smart City. Ma doświadczenie w prowadzeniu własnej praktyki adwokackiej. Interesuje się nowymi technologiami, narciarstwem i sportem motorowym, a w czasie wolnym lubi podróżować.
|
|
Panel dyskusyjny
Nowe technologie - istotny element dynamicznego rozwoju miast |
Moderator |
 |
Jarosław Żulpo - Niezależny konsultant, Dolnośląscy Pracodawcy
W branży IT od 2004 roku. Pasjonat nowoczesnych technologii i marketingu. Stara się łączyć tradycyjny świat z nową, bardzo szybko zmieniającą się rzeczywistością cyfrową.
Połączenie doświadczenia w obszarze nowych technologii i marketingu z produktowym i obsługowym pozwala mu popatrzeć na każdą aktywność biznesową z wielu punktów widzenia, dostrzegać aspekty niezauważalne dla innych. Jest autorem wielu dużych projektów IT dla marek takich jak: TVP, Polsat, TVN, Eurozet, MRiRW, INFOR, MARQUARD, 4FUN TV.
Studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości, posiada dyplom z administracji oraz marketingu i zarządzania. Obecnie współzałożyciel i prezes zarządu w EVOKLY S.A, oferujące zaawansowane usługi w zakresie proximity, bluetooth smart i big data.
|
Paneliści |
 |
Krzysztof Komorowski - Ekspert w obszarze nowe technologie, Instytut Sobieskiego
Z wykształcenia fizyk jądrowy. W latach 80-tych pracował jako programista i analityk systemowy w Polsce (Instytut Lotnictwa) i na Zachodzie (Philips Netherlands). Następnie dyrektor handlowy MacroSoft (obecnie MacroLogic). Przez osiem lat prowadził dział konsultingu IT grupy Computerland (obecnie Sygnity). W latach 2004 - 2009 związany z IBM, gdzie odpowiadał za praktykę IT Strategy & Architecture. Od 2009 do 2013 roku był wiceprezesem firmy outsourcingowej ITWorks funduszu Enterprise Investors. Od 2013 dyrektor działu Managed Services w Atos Polska.
Od 2006 roku ekspert Instytutu Sobieskiego.
Współzałożyciel działającej od 2009 roku fundacji Instytut MikroMakro, promującej społecznie istotne wykorzystywanie technologii IT. |
 |
Adam Kruczek - ThinkIt Consulting Sp. z o.o.
Partner w firmie ThinkIt Consulting sp. z o.o., członek Zarządu Grupa UTI Polska sp. z o.o.
Posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży i nadzorowaniu projektów dla administracji publicznej. Przez wiele lat był Kierownikiem Projektów realizowanych dla Administracji Celnej, m.in. Systemu Obsługi Deklaracji CELINA, systemu INTRASTAT, Zarządzania Kontyngentami Taryfowymi i Nadzoru TQS, Systemu Kontroli Eksportu ECS. W firmach Wola Info oraz Devoteam odpowiadał za sprzedaż produktów i usług do klientów sektora publicznego. Jako Członek Zarządu Grupa UTI Polska nadzoruje działalność oddziału UTI Grup na terenie Polski. W ThinkIt Consulting odpowiedzialny m.in. za za współpracę z samorządamii przegotowanie normy ISO 37120 do normalizacji. |
 |
Leszek Adam Loch - Dyrektor, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
(ur. 24.12.1958r. w Podłężu) Drogowiec, od 10 marca 2014r. Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Absolwent Technikum Kolejowego (budowa dróg i mostów), ukończył wyższe studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej (drogi, ulice, lotniska) oraz podyplomowe studia na Uniwersytecie Wrocławskim (prawo w inwestycjach). W okresie od lipca 2007r. do końca września 2010r. był już Dyrektorem DSDiK. To on przekształcił dawny Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu. W tym czasie przygotował liczne projekty inwestycyjne, których realizacja jest aktualnie w końcowym stadium lub których wykonanie zaplanowano na lata 2014 – 2020. Trzy jego projekty otrzymały wyróżnienie NIK po kontroli Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Jako pierwszy w kraju doprowadził do przejęcia i uruchomienia 2 linii kolejowych: Wrocław- Trzebnica i Szklarska Poręba – granica państwa ( do Harrachova). W latach 2010 – 2014 był Zastępcą Dyrektora Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, gdzie nadzorował budowę pierwszej drogi powiatowej wykonanej w technologii betonowej.
Jego pracę wielokrotnie doceniano i wyróżniano. Otrzymał wyróżnienia:
1.srebrna odznaka „PRZODUJĄCY KOLEJARZ”;
2.laureat „KRYSZTAŁU 2012” – nagrody kapituły ekspertów w dziedzinie zamówień publicznych w kategorii: inwestycje wpływające na poprawę funkcjonowania infrastruktury drogowo-komunikacyjnej;
3. honorowy tytuł : Zasłużony Dla Ziemi Strzegomskiej;
4.Odznaka: Zasłużony dla drogownictwa |
 |
Norbert Stachura - Comarch S.A.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierunek Prawo, od 2012 roku adwokat, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W Grupie Kapitałowej Comarch zajmuje się projektami informatyzacji administracji publicznej, jest również konsultantem rozwiązań Smart City. Ma doświadczenie w prowadzeniu własnej praktyki adwokackiej. Interesuje się nowymi technologiami, narciarstwem i sportem motorowym, a w czasie wolnym lubi podróżować.
|
 |
Janusz Żmudziński - Członek Zarządu Głównego, Polskie Towarzystwo Informatyczne
Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, rzeczoznawca Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członek, ISACA, Association of Enterprise Architects.
Architekt rozwiązań bezpieczeństwa IT w wiodących polskich firmach informatycznych. Od wielu lat zajmuje się rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem informacji. Posiada wiele cennych certyfikaty: CISA, CISM, CRISC, CISSP, CEH, Prince2 Practitioner, TOGAF.
Ekspert w pracach Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
|
|
Panel dyskusyjny
Efektywne wytwarzanie i wykorzystanie energii w aglomeracjach miejskich
|
Moderator |
 |
Dr inż. Andrzej Bogacki – Smart Sun City
Doświadczenia zawodowe:
finasowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska [NFOŚiGW],
zarządzanie firmami z kapitałem zagranicznym z sektora gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadowej, sektora budowlanego,
wieloletnie praktyczne doświadczenia związane z rozwiązaniami technologicznymi, tworzeniem i rozwojem biznesu, strategicznym planowaniem, rozwojem i realizacją przedsięwzięć inwestycyjnych, tworzeniem spółek celowych do realizacji przedsięwzięć [ABB Atom/Valmet Flootek AB, Purac Water Sp. z o.o., Anglian Water Plc., Ragn-Sells Polska Sp. z o.o., Niras IC Sp. z o.o., Va Tech Wabag GmbH, Purac AB], dewelopowanie inwestycji z zakresu OZE oraz smart city [SmartSunCity Sp. z o.o., Biogazownia Myślibórz Sp. z o.o.],
współudział w spółkach celowych do realizacji inwestycji OZE z udziałem kapitału krajowego i zagranicznego [członek zarządów i Rad Nadzorczych spółek celowych, udziałowiec]. doradztwo w zakresie rozwoju i realizacji inwestycji z zakresu OZE oraz inteligentnych miast [Smart City],
Kluczowe kompetencje: realizowanie inwestycji, pozyskiwanie finasowania dla projektów inwestycyjnych, tworzenie i zarządzanie podmiotami z sektora OZE, współtworzenie strategii związanych z samowystarczalnością energetyczną jednostek osadniczych.
|
Paneliści |
 |
Dr hab. inż. Wojciech Bujalski - Profesor nzw. PW, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska
Wykształcenie:
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: doktor habilitowany),
- Szkoła Główna Handlowa, Katedra Zarządzania Strategicznego (Podyplomowe Studium Inwestycji z Zakresu Inwestycji Kapitałowych i Projektów Rozwojowych Firmy),
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: doktor nauk technicznych),
- Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa (stopień naukowy: magister inżynier)
Funkcje w ITC, na PW i ważniejsze poza:
- redaktor (działowy) Journal of Power Technologies,
- opiekun Koła Naukowego Energetyków,
- członek Komisji Oceny Kadry w ITC,
- Sekretarz Rady Naukowej konferencji Problemy Badawcze Energetyki Cipelnej (PBEC),
- Członek komitetu organizacyjnego konferencji Problemy Badawcze Energetyki Cipelnej (PBEC).
|
 |
Dr inż. Magdalena Król - Kierownik, Zakład Nowych Technologii Energetycznych, KGHM CUPRUM sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe
Od 2013 roku jest kierownikiem Zakładu Nowych Technologii Energetycznych w KGHM CUPRUM sp. z o.o. CBR. Realizuje prace badawcze w zakresie wykorzystania konwencjonalnych i odnawialnych nośników energii.
Ukończyła studia o specjalności Paliwa i Energia a Środowisko na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, gdzie uzyskała tytuł doktora. Od 2009 roku jest zaangażowana w prace rozwojowe
w obszarze technologii podziemnego zgazowania węgla brunatnego oraz energetyki odnawialnej. |
 |
Dr inż. Stanisław M. Pietruszko - Prezes Zarządu, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki
Twórca Centrum Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej. Założyciel i Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki oraz członek Komitetu Sterującego Europejskiej Technologicznej Platformy Fotowoltaicznej. Jego 38-letnia kariera naukowa dotyczyła badań ogniw, modułów i systemów fotowoltaicznych. Jest autorem ponad 160 publikacji naukowych oraz posiada szerokie doświadczenia w zakresie wymiany informacji, zarządzania oraz polityki. Kierownik wielu projektów krajowych, Komisji Europejskiej i US DOE. Członek Komitetów Programowych wielu konferencji fotowoltaicznych. Ekspert Komisji Europejskiej i Sejmu. |
 |
Dr hab. Krzysztof Tomaszewski - Adiunkt, Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski
Politolog, europeista. Ekspert w zakresie: ekonomii politycznej, studiów europejskich oraz bezpieczeństwa energetycznego i polityki energetycznej. Autor publikacji monograficznych, licznych artykułów naukowych oraz ekspertyz.
Adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Genewie. Stypendysta Uniwersytetu w Brukseli oraz Instytutu Europejskiego w Genewie. Wykładowca wizytujący w Akademii Obrony Narodowej (Warszawa) oraz w Uniwersytetach: Kiszyniów, Bielce, Komrat (Mołdawia). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (studia podyplomowe).
Doświadczenie w służbie cywilnej, na stanowiskach eksperckich w Ministerstwie Gospodarki; członek Korpusu Prezydencji Polski w UE; członek licznych zespołów ministerialnych ds. polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego państwa (m.in. Zespołu doradczego przy Ministrze Gospodarki ds. opracowania planów działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ropy naftowej). |
|
Panel dyskusyjny
Rozwój ekologicznego i zrównoważonego transportu |
Moderator |
 |
Maciej Zathey – Dyrektor, Instytut Rozwoju Terytorialnego
Doktor nauk o ziemi, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego – samorządowej jednostki organizacyjnej województwa dolnośląskiego. Pracę zawodową wiąże z programowaniem polityki rozwoju regionalnego. Autor analiz i opracowań studialnych z zakresu polityki rozwoju. Swoje zainteresowania badawcze skupia na procesach rozwoju struktur osadniczych w tym suburbanizacji i kosztów funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w przestrzeni. Wykłada na Politechnice Wrocławskiej na kierunku gospodarka przestrzenna. |
Paneliści |
 |
Paweł Buczak - Prezes Zarządu, Certyfikacja Infrastruktury Transportu Sp. z. o.o.
CIT jest jednostką notyfikowaną nr NB 2365 do Dyrektywy 2008/57/WE w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie Pasjonat transportu, idei interoperacyjności na kolei oraz jakości. Posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów w branży kolejowej, budowlanej oraz informatycznej. Swoje zainteresowanie realizuje poprzez prowadzenie spółki, gdzie jakość jest istotą działalności Certyfikacji Infrastruktury Transportu, jej głównym celem, dążeniem do doskonałości poprzez wdrażanie nie tylko normy PN-EN ISO/IEC 17065, ale również zasad określonych w unijnych i polskich przepisach prawa. W ten sposób działania w CIT przyczyniają się do zniesienia barier w ramach transeuropejskiego Systemu Kolei w Unii Europejskiej, w zakresie przyznanych oraz potwierdzonych kompetencji. Absolwent dwóch wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Członek Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Infrastruktury” oraz przedstawiciel CIT w Forum Kolejowego - Railway Business Forum. Członek Rotary International. |
 |
Aneta Ogrodniczek - Prezes Zarządu, EcoCar S.A.
Jest absolwentką Ekonomii Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada 11-letnie doświadczenie w obszarze usług dla biznesu. Specjalizuje się w restrukturyzacji podmiotów z różnych branż (m.in. taksówkarskiej, hotelarskiej czy sektora publicznego), tworzeniu strategii rozwoju, realizacji projektów dla kluczowych klientów oraz audytach wewnętrznych. Wdrażała projekty związane z programami pomocowymi dla gmin, strategie rozwoju gmin czy programów współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Przez 5 lat piastowała stanowisko dyrektora generalnego w Sawa Taxi, jest twórcą pierwszej Polskiej Sieci Taxi obejmującej swoim zasięgiem cały kraj. Od 2014 tworzy i realizuje strategię rozwoju najbardziej innowacyjnej firmy taksówkowej w Polsce, która wprowadza nowe standardy usług taxi w Polsce, udowadniając, że w usługach taxi można wdrażać wysokie i jednolite standardy, kierując się jednocześnie troską o ekologię, dobre praktyki biznesowe i społeczną odpowiedzialność biznesu. Firma EcoCar S.A. posiada własną, jednakowo oznakowaną flotę ekologicznych i maksymalnie 2-letnich aut na terenie Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta i stale zwiększa liczebność floty oraz zasięg terytorialny. |
 |
Dr inż. Łukasz Szałata - Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Eko-Biegły
Wieloletni ekspert w dziedzinie inżynierii, ochrony oraz ekonomii środowiska, raportów, ocen oddziaływania na środowisko, rozwiązań niskoemisyjnych dla miast, pozwoleń zintegrowanych, doradztw technologicznych oraz środowiskowych dla instalacji potencjalnie oddziaływających na środowisko oraz odnawialnych źródeł energii, mediator sądowy w zakresie spraw środowiskowym, w tym m.in. technologii ograniczania oddziaływania zapachowego/ odorowego oraz członek gremiów doradczych z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Autor monografii "Dialog proekologiczny na rzecz zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska" wydanej w grudniu 2015 r. , Adiunkt naukowo-dydaktyczny Zakładu Ekologistyki i Zarządzania Ryzykiem Środowiskowym Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eko-Biegły.
|
 |
Błażej Trzcinowicz - Zastępca Dyrektora Wydziału Transportu, Urząd Miejski Wrocławia
Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Bankowej i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Urbanista, inżynier gospodarki przestrzennej. Zwolennik innowacyjności i rozwoju multimodalnych form transportu. W latach 2007-2014 roku w Biurze Zarządzania Projektami w Departamencie Prezydenta Wrocławia wdrażał Projekt ITS-Wrocław. Aktywnie uczestniczył w Kolegium Prezydenckiem ds. przygotowania Wrocławia do UEFA EURO 2012. Zaangażowany w strategiczne projekty transportowe miasta, związane mobilnością, zbieraniem danych o ruchu i projekty związane z realizacją polityki zrównoważonego rozwoju. Z pracy w sektorze publicznym (Zarząd Dróg, Urząd Miejski) jak i spółkach prywatnych, posiada doświadczenie w projektowaniu rozwoju sieci transportowych miast, zwłaszcza rozwiązań dla transportu publicznego oraz ITS. Od 2013 roku członek Zespołu ds. wdrażania Wrocławskiej Polityki Mobilności. Od 2014 roku Zastępca Dyrektora Wydziału Transportu UM Wrocławia.
|
|
Panel dyskusyjny
Zarządzanie zasobami miejskimi - inteligentna infrastruktura miast |
Moderator |
 |
Dariusz Szwed - Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych, Przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu
W latach 2004-2011, jeden z dwojga przewodniczących partii Zielonych, były delegat partii w Europejskiej Partii Zielonych, współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu.Autor programu „Ekologia polityczna” - emisja we wtorki godz. 23-24, w radiu TOK FM – audycja nadawana do listopada 2007. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Ekonomicznych Podstaw Polityki Ekologicznej na Uniwersytecie Warszawskim.
SPOŁECZNIK
Od początku przemian demokratycznych w Polsce działam w organizacjach społecznych. Współpracowałem i współpracuję z wieloma organizacjami: Federacją Zielonych, Greenpeacem, Centrum Prawa Ekologicznego, Demokratyczną Unią Kobiet, Centrum Praw Kobiet. Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz jednym z fundatorów i przewodniczącym rady programowej Zielonego Instytutu. Jestem aktywnym uczestnikiem Kongresów Kobiet Polskich, Kongresów Obywatelskich czy Ogólnopolskich Forów Inicjatyw Pozarządowych. Wspieram Kongres Ruchów Miejskich.
EKSPERT
Jako absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Ekonomicznych Podstaw Polityki Ekologicznej od wielu lat zajmuję się strategiami zrównoważonego rozwoju. Byłem doradcą w Ministerstwie Gospodarki i w Ministerstwie Środowiska, gdzie zajmowałem się kwestiami dostępu społeczeństwa do informacji czy udziałem społecznym w procesie podejmowania decyzji. Uczestniczę w pracach komisji i podkomisji Sejmu RP, dotyczących problematyki ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.Współpracowałem i współpracuję z wieloma organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi - m.in. Bankiem Światowym, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W holendersko-polskim projekcie międzyregionalnym „Małopolska-Overijssel”, wspierałem powstawanie społecznego ruchu ekologicznego w Małopolsce. Jestem współautorem wielu publikacji, m.in. „Zrównoważony rozwój Metropolii Silesia”, „Zielone Miasto Nowej Generacji”, Zielony Nowy ład w Polsce”, które służą lokalnym społecznościom w prowadzeniu działań na rzecz lokalnego zrównoważonego rozwoju.
POLITYK
Od 2004 roku jestem przewodniczącym partii Zielonych, współpracuję z Europejską Partią Zielonych i Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim - jedną z czterech największych grup politycznych. W Sejmie mijającej kadencji zajmowałem się m.in. polityką energetyczną - promocją efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej oraz wstrzymaniem rządowego programu budowy elektrowni jądrowej, której większość z nas w Polsce nie chce`; podejmowałem także działania na rzecz promocji rolnictwa ekologicznego i bezpiecznej żywności - w ostatnich tygodniach nasze wspólne działania doprowadziły do zawetowania przez Prezydenta RP ustawy o nasiennictwie forsowanej przez PO i PSL, która tylnymi drzwiami miała wpuścić GMO do Polski. Co ważne, ok. 70% z nas nie chce genetycznie modyfikowanej żywności. Włączyłem się aktywnie w prace na ustawami poprawiającymi sytuację kobiet w Polsce. Krytykowałem także działania ministra infrastruktury, który swoją złą polityką powoduje chaos na kolei w Polsce.
Chciałbym moje zaangażowanie społeczne i wiedzę wykorzystać dla naszego wspólnego dobra! |
Paneliści |
 |
Mgr Kornelia Kwiecińska – Stowarzyszenie Eko-Biegły
Autorka projektów z zakresu zielonej infrastruktury (wegetatywne bufory środowiskowe, zielone dachy, powierzchnie biologicznie czynne w miastach) a także opracowań dla przemysłu, raportów środowiskowych i opinii eksperckich z zakresu inżynierii środowiska. Autorka i współautorka artykułów i publikacji naukowych w zakresie ochrony i inżynierii środowiska, w języku polskim i angielskim. Absolwent kierunku Chemia Środowiska, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, od 2011 r. doktorant w Zakładzie Ekologistyki i Zarządzania Ryzykiem Środowiskowym, Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Uczestnik międzynarodowych konferencji, warsztatów naukowych i spotkań tematycznych z zakresu ochrony środowiska. Uczestnik krajowych i zagranicznych programów i projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Climate-KIC |
 |
Dr inż. Jerzy Ładysz - Adiunkt, Katedra Gospodarki Przestrzennej, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wykształcenie:
Studia podyplomowe “Urbanistyka i planowanie przestrzenne”, Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury
Studia podyplomowe „Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań”, Politechnika Wrocławska, Wydział Informatyki i Zarządzania
Studia doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki
Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Narodowej
Funkcje:
Członek Komisji Rewizyjnej ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gospodarka Przestrzenna
Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Urbanistów Polskich, Oddział w Jeleniej Górze
Członek komitetu redakcyjnego serii tematycznej Prac Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pn. „Gospodarka Przestrzenna”
Członek grupy ekspertów ds. foresightu regionalnego Województwa Dolnośląskiego w projekcie pt. "UPRIS - rozwój Dolnego Śląska - wdrożenie Regionalnej Strategii Innowacji" realizowanego w ramach 6. Programu Ramowego Badań i Technicznego (6.PR) Unii Europejskiej
Sekretarz ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Aktualne aspekty polityki społeczno-gospodarczej i przestrzennej”
|
 |
Dr Andrzej Raszkowski - Adiunkt, Katedra Gospodarki Regionalnej, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
Ekspert Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego do spraw oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013 i 2014-2020. Doradca, trener m.in. Millward Brown SMG/KRC, Aviva, Asseco Group. Autor kilkunastu strategii rozwoju terytorialnego dedykowanych dla polskich samorządów oraz ponad 90 publikacji naukowych. Wykładowca na zagranicznych uczelniach w Irlandii, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Macedonii oraz na Cyprze, Słowacji i Ukrainie. Redaktor Prac Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu “Regional Economy in Theory and Practice”, „Problemy rozwoju regionalnego”, „Gospodarka regionalna w teorii i praktyce”, „Gospodarka lokalna w teorii i praktyce”. Posiada certyfikaty London Chamber of Commerce and Industry: English for Business, Spoken English for Industry and Commerce Level 4. Członek Rady Młodych Naukowców II kadencji przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
|
 |
Dr Andrzej Sztando - Adiunkt, Katedra Gospodarki Regionalnej, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; autor niemal 100 publikacji poświęconych zarządzaniu strategicznemu rozwojem lokalnym i regionalnym, wykładowca na uniwersytetach we Włoszech, Szwecji, Irlandii, Hiszpanii, Macedonii, Czechach, Niemczech na Ukrainie i Cyprze; autor kilkudziesięciu strategii rozwoju gmin, powiatów i województw; doradca dziesiątek władz samorządowych w zakresie relacji z przedsiębiorcami zagranicznymi, rozwoju turystyki, pozyskiwania środków pomocowych i restrukturyzacji gospodarki komunalnej, ekspert kilkunastu agencji i fundacji zajmujących się rozwojem lokalnym i regionalnym, doradca inwestycyjny przedsiębiorców zagranicznych inwestujących w Polsce, Radny Rady Powiatu Jeleniogórskiego VI i VII kadencji; członek rad nadzorczych spółek komunalnych, podróżnik. |
 |
Maciej Zathey – Dyrektor, Instytut Rozwoju Terytorialnego
Doktor nauk o ziemi, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego – samorządowej jednostki organizacyjnej województwa dolnośląskiego. Pracę zawodową wiąże z programowaniem polityki rozwoju regionalnego. Autor analiz i opracowań studialnych z zakresu polityki rozwoju. Swoje zainteresowania badawcze skupia na procesach rozwoju struktur osadniczych w tym suburbanizacji i kosztów funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w przestrzeni. Wykłada na Politechnice Wrocławskiej na kierunku gospodarka przestrzenna.
|