Dołącz do nas na FB

Komunikat

Rejestracja na to wydarzenie jest zamknięta.
   

 VI edycja Akademii Jakości za nami. Mieliśmy okazję współpracować z:

Patronat Honorowy
Partnerzy konferencji
Wsparcie merytoryczne

 

Konferencję rozpoczął wykład opiekuna merytorycznego konferencji - Moniki Braun pt. „Dwie drogi testera”. Wykład skupiał się na świadomym wyborze ścieżki kariery testerskiej, weryfikacji własnych predyspozycji i kompetencji, czy ciągłym doskonaleniu. Zwrócona została uwaga, że tester manualny to nie tylko „klikacz” bez ambicji, a jego rola jest bardzo istotna.

Następnie wystąpił Łukasz Smolarski z tematem „Rozwój zawodowy w testowaniu”. Dość podoba prezentacja do poprzedniej, podkreślająca wartość testera, zwłaszcza takiego, który z pasją podchodzi do swojej pracy.

Kolejnym mówcą był Piotr Ślęzak z firmy ForProgress z tematem „Automatyzacja narzędziami open source nie musi być trudna”. Poza podkreśleniem plusów automatyzacji mówca dokonał również porównania narzędzi płatnych i open-source oraz zaprezentował narzędzie ForEVO – darmowe i elastyczne rozwiązanie do automatyzacji testów zawierające biblioteki do trzech narzędzi (Selenium, Siculi, AutoIt) i rozbudowane o możliwości raportowania. Prezentacja była ciekawa i wzbudziła zainteresowanie uczestników.

Kolejny punkt programu - przerwa kawowa, rozpoczęła z pewną nieśmiałością wymianę zdań i opinii o już omówionych tematach oraz „okołojakościowych” problemach. Szybko jednak nastąpił powrót na salę konferencyjną na wykład Grzegorza Libora „Projektowanie i testowanie narzędzia wspierającego testowanie automatyczne”. Zaprezentowane zostało narzędzie do testowania łącznie z historią powstawania i procesem ulepszania. Dobre narzędzie dla testerów raczkujących w temacie automatyzacji, chętnych by rozpocząć przygodę z automatami testów.

Następnie z tematem „Jak zbudować framework do automatyzacji testów?” wystąpił Jan Sabak, który mówił o tym, że podejście do budowania frameworka powinno być takie jak podejście do procesu testowego – zaplanowane i przeanalizowane.

Po lekko przedłużonej przerwie obiadowej kolejny wykład rozpoczęty został przez Tomasza Boniora, który prezentował narzędzie Gatling. Opisywał organizację swojej pracy z wykorzystaniem tego narzędzia. Promował dbanie o wydajność aplikacji od samego początku jej tworzenia i zachwalał łatwość języka pisania testów z wykorzystaniem Gatlinga. Sądząc po ilości pytań, narzędzie wzbudziło zainteresowanie.

Następnie wystąpiła Monika Lichota z tematem przeglądów dokumentacji projektowej z perspektywy testera. Omawiana prezentacja sięgała do podstaw tematów omawianych na szkoleniu ISTQB dla testerów. Kolejny wykład „Agile Tester – czy to ma sens?” został zaprezentowany przez Krystiana Kaczora. Omówił testowanie zwinne, kładące nacisk na metodę „najpierw przygotuj testy”. Opowiedział o iteracyjnej i przyrostowej metodyce zarządzania, tzw. Scrum. Przedstawił wady braku testera w projektach scrumowych oraz zalety „Agile Testing” samego w sobie. Bardzo dobry mówca, który próbował, z powodzeniem, wciągać uczestników w dyskusję. Ostatni wykład poprowadził Andrzej Szandała, który omawiał zagadnienia związane z dobrymi praktykami w rekrutacji testerów.

Na koniec, opiekun konferencji - Monika Braun, zaskoczyła uczestników propozycją miniwarsztatu – analityka testów. Na przykładzie wymagań dla gofrownicy należało tak zaprojektować gofrownicę, aby spełnić te wymagania i jednocześnie, aby ...nie nadawała się do użycia. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których narodziły się ciekawe i niestandardowe pomysły.

Chcemy podziękować wszystkim obecnym na konferencji, ekspertom, Patronom i naszym Partnerom. Mamy nadzieję, że przy kolejnej edycji znów będziemy mieli okazję się spotkać na konferencji:

Akademia Jakości - testowanie i jakość projektów IT

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem lub współpracą podczas kolejnej edycji konferencji zapraszamy do kontaktu.

 

***

Wszystkie projekty i publikowane na stronie treści są własnością spółki  i podlegają ochronione zgodnie z przepisami prawa autorskiego. Przywłaszczenie sobie praw autorskich, kopiowanie, powielanie oraz wykorzystywanie całości lub elementów w celach czerpania korzyści majątkowych bez zgody autora jest zabronione.

Program wykładów

8.40-9.00

Rejestracja

9.00-9.30

Dwie drogi testera: techniczna i managerska

Monika Braun - opiekun merytoryczny konferencji

9.30-10.00

Rozwój zawodowy w Testowaniu

Łukasz Smolarski

10.00-10.30

Automatyzacja narzędziami open source nie musi być trudna

Piotr Ślęzak - Prezes spółki ForProgress Sp. z o.o.

10.30-10.50

Przerwa kawowa | Networking

10.50-11.20

Projektowanie i testowanie narzędzia wspierającego testowanie automatyczne

Grzegorz Libor - tester oprogramowania w firmie 21cn (testerzy.pl)

11.20-11.50

Jak zbudować framework do automatyzacji testów?

Jan Sabak

11.50-12.35

The continuos testing challenge

Remco Kwinkelenberg is a Solution Development Manager for TRICENTIS

12.35-13.30

Lunch

13.30-14.00

Continuous Performance Management with Gatling

Tomasz Bonior - wykładowca na kierunku Testerzy oprogramowania

14.00-14.30

Przegląd dokumentacji projektowej z perspektywy Testera

Monika Lichota - WarszwQA Warsaw Quality Assurance Group

14.30 - 14.40

Przerwa kawowa | Networking

14.40-15.10

Agile Tester - czy to ma w ogóle sens?

Krystian Kaczor - Professional Scrum Trainer at Scrum.org

15.10-15.40

Dobre praktyki w rekrutacji testerów

Andrzej Szandała - INTERSIEĆ Wdrażamy e-learning

15.40-16.20

Mini warsztat
Podsumowanie i zakończenie konferencji

Lokalizacja

Golden Floor
Al. Jerozolimskie 123A
02-017 Warszawa

Piętro XV

 


Dla osób poszukujących miejsc noclegowych zachęcam do skorzystania z portalu www.hotel.info/pl. Mogą Państwo porównać ceny pokoi, a także dzięki funkcji wyszukiwania na mapie, w wygodny sposob zaplanować swój pobyt w pobliżu miejsca obrad konferencyjnych.

Dodatkowo dla klientów podróżujących służbowo portal przygotował specjalne 30% zniżki.

Warsztat 1

Miejsce: Warszawa
Czas trwania: 9.00 - 15.00
Data: 23 marca 2016r.

 

Temat - Agile Tester

Prowadząca - Monika Braun

Agile Tester coraz częściej pojawia się jako kolejna specjalizacja w obszarze testowania i jest ciekawym pomysłem na poszerzenie swoich testerskich doświadczeń. Zwinne podejście do testów oraz bliska współpraca testera i całego zespołu developerskiego motywuje do zmiany testerskich nawyków i wykorzystywania znanych agilowych praktyk w obszarze testów.

Warsztat pozwoli na zapoznanie się za zakresem obowiązków i odpowiedzialności testera współpracującego z zespołami agilowymi. Każdy z uczestników stanie przed wyzwaniem zaprojektowania strategii testów oraz zadań testowych wkomponowanych w poszczególne sprinty projektowe. Zaś praca z historyjkami użytkownika (user stories) pozwoli na weryfikację swoich umiejętności analitycznych i możliwości otwarcia się na niekonwencjonalne podejście do testów.

Uczestnicy warsztatu w praktyczny sposób poznają także możliwości zwinnych praktyk testowych, czyli kwadrantów testowych i agilowej pramidy testów oraz stworzą własne unikalne Quality Definition of Done (QDoD).
Warszatat zostanie zakończony testowym retro, na którym każdy z uczestniwków będzie miał mozliwość podsumowania prac warsztatowych zgodnie z najlepszymi praktykami wykorzystywanymi min. w Scrumie.

Warsztat jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy szukają nowej ścieżki rozwoju i chcą rozwijająć swoje umiejętności testowe w metodykach agilowych.

Warsztat 2

Miejsce: Warszawa
Czas trwania: 9.00 - 15.00
Data: 23 marca 2016 r.

 

Temat - Jak wejść w świat testów automatycznych

Prowadzący - Tomasz Bonior

Warsztaty kierowane są do osób, które testują manualnie i chciałyby rozwinąć się w kierunku tworzenia testów automatycznych. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat automatów przy użyciu Robot Framework i Selenium. Co więcej, nie jest wymagana znajomość żadnego języka programowania by zacząć pisać automaty i właśnie na tych warsztatach napiszemy testy automatyczne dla aplikacji webowej przy użyciu keywordów.

Warsztaty będą polegały na stworzeniu od podstaw testów automatycznych i przy okazji poznaniu dobrych praktyk, które ułatwią utrzymywanie tych testów. Jeżeli chcesz poszerzyć swoje kompetencje i nauczyć się głównych zasad automatyzacji na praktycznym przykładzie to zapraszam na te warsztaty.

Warsztat 3

Miejsce: Warszawa
Czas trwania: 9.00 - 14.00
Data: 23 marca 2016 r.

 

Temat - Tester w roli analityka - Co tester może zrobić dla podniesienia jakości wymagań i specyfikacji?

Prowadząca - Karolina Zmitrowicz

Wymagania i ich specyfikacje stanowią podstawę dla większości prac projektowych. W oparciu o wymagania przygotowywany jest plan projektu, projekt rozwiązania, proces developerski i testowy. Znaczenia wymagań nie da się więc przecenić. Jakość wymagań przekłada się jakość procesów i produktów związanych z wytwarzaniem rozwiązania, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach większości badań i analiz czynników sukcesu (lub porażki) projektu. Uogólniając rezultaty badań rynkowych, problemy z wymaganiami to jedna z najbardziej typowych przyczyn ryzyka projektowego, nierzadko prowadzącego do porażki projektu.
Jak temu zaradzić?
Odpowiedź jest prosta – redukując te ryzyka poprzez świadomość znaczenia jakości wymagań i kontrolę tej jakości.

Warsztaty mają na celu przedstawić typowe problemy z wymaganiami na różnych poziomach analizy oraz pokazać sposoby i narzędzia kontroli jakości wymagań.
W ramach zajęć uczestnicy badają jakość przedstawionych wymagań (opisanych zarówno w formie tekstowej, jak i w postaci modeli), oceniają ich testowalność oraz dostarczają informacji zwrotnej służącej do ulepszenia jakości produktów prac analitycznych. Uczestnicy poznają też podstawowe, proste w użyciu sposoby, poprawienia jakości wymagań oraz dowiedzą się, na co zwracać uwagę pracując z różnymi typami dokumentacji analitycznej.

Warsztat 4

Miejsce: Warszawa
Czas trwania: 9.00 - 15.00
Data: 23 marca 2016r.

 

Temat - Testalia - narzędzia testera, automaty

Prowadzący - Łukasz Złocki

Tematem przewodnim warsztatu jest przedstawienie uczestnikom kilku powszechnie dostępnych narzędzi testowych, z których będą mogli korzystać w swoich procesach testowych oraz wykorzystywać w różnych typach testów.

W obecnych czasach złotej ery internetu ogromna część społeczeństwa korzysta z coraz bardziej złożonych i zaawansowanych aplikacji internetowych. W związku z tym zajęcia skupią się przede wszystkim na narzędziach wykorzystywanych podczas testowania tego typu aplikacji. Mowa będzie o bardzo popularnych narzędziach Selenium oraz JMeter a także o prostych narzędziach do testów eksploracyjnych.

Pokazane zostaną również ciekawe dodatki do przeglądarek internetowych ułatwiających analizę i testowanie.
Rosnąca liczba użytkowników urządzeń mobilnych powoduje coraz większą popularność aplikacji na te urządzenia. Dlatego też nie sposób nie omówić narzędzi służących do ich testowania.

Przedstawiony zostanie sposób budowy środowiska do testów aplikacji mobilnych wraz z narzędziami ADT oraz proste i użyteczne narzędzia automatyzujące proces budowy testów funkcjonalnych takich aplikacji (Testdroid Recorder, Appium).
Poza narzędziami automatyzującymi implementacje i wykonanie przypadków testowych (skryptów testowych) omówione zostaną również narzędzia do budowania przypadków testowych i zarządzania testami (Testlink) oraz do zarządzania defektami (Mantis)

Prelegenci

 

Monika Braun

Zajmuje się zapewnieniem i kontrolą jakości w projektach komercyjnych dla liderów branży telekomunikacyjnej, bankowej i logistycznej, zarówno w Polsce, Europie jak i w Ameryce Południowej.Koordynatorka prężnie działającego krakowskiego oddziału SPINu ( Software Process Improvement Network ) oraz prelegentka na największych polskich konferencjach poświęconych jakości, zarówno kontroli, jak i jej zapewnianiu.Autorka publikacji dla Software Developer's Journal oraz gościnny wykładowca AGH oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Prywatnie miłośnik Tygryska, czarnych dziur oraz podróży.

 

Piotr Ślęzak

Prezes spółki ForProgress, ekspert, manager i trener, prowadzący i realizujący złożone projekty doradcze i wdrożeniowe, szkolenia i warsztaty z zakresu IT, w szczególności z obszaru jakości. Członek i założyciel Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, przez wiele lat członek zarządu, skoncentrowany na propagowaniu podejść metodycznych i procesowych oraz przekładania teorii na praktykę. Od kilkunastu lat zajmuje się tematyką inżynierii oprogramowania, wspierając swoich klientów w rozwiązywaniu problemów poprzez edukację biznesową i informatyczną przedsiębiorstw oraz poprzez wsparcie w realizacji projektów informatycznych. Kieruje się biznesowym zastosowaniem dostarczanych rozwiązań oraz ich funkcjonalnością i użytecznością. Jest zwolennikiem dopasowywania narzędzi do organizacji a nie odwrotnie. Doradza firmom ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym, bankom i instytucjom finansowym, administracji rządowej i firmom z branży przemysłowej. Regularnie występuje na najważniejszych konferencjach dotyczących innowacyjności i jakości w IT.

 

Remco Kwinkelenberg

Solution Development Manager for TRICENTIS, provider of TOSCA for automated software testing, test management and software quality assurance solutions. In this role he is responsible for demonstrating the value of TOSCA in the European market.

Remco has been heavily involved with software testing for more than 18 years. He started his testing career as a Test engineer and became later a tool consultant. Remco worked at an insurance company, 2 software suppliers and a System Integrator where he worked with various test automation, test management and requirements management tools. Remco is also a co-writer of a For Dummies book about Model Based testing.

 

dr Grzegorz Libor - tester oprogramowania w firmie 21cn (testerzy.pl)

Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, odpowiedzialny za zapewnienie funkcjonalnej zgodności oprogramowania z wymaganiami biznesowo-technicznymi oraz tworzenie scenariuszy i przypadków testowych, prowadzi zajęcia z testowania gier i oprogramowania, nowoczesnych rozwiązań internetowych oraz grafiki komputerowej.

 

Tomasz Bonior

Od ponad 9 lat związany z testowaniem oprogramowania. Zaczynał karierę w centralnym zespole testerskim, później pracował jako QA w zespole SCRUM'owym. Obecnie lider zespołu Testerów w brytyjskiej firmie Grand Parade. Od początku pasjonat automatyzacji testów, aktualnie prowadzi zespół opiekujący się strukturą testów automatycznych. Uważa, że jednym z najważniejszych elementów rozwoju jest wymiana doświadczenia co stara się promować jako organizator Bright Talks i współorganizator KraQA. Bierze czynny udział w polskim życiu testerskim występując w roli wykładowcy na kierunku Testerzy oprogramowania, zawodnika w mistrzostwach testowania (TestingCup) i uczestnika konferencji i seminariów (Quality Excites, Test Well, Testwarez).

 

Karolina Zmitrowicz

Niezależny konsultant IT. W branży IT od 10 lat. Posiada międzynarodowe doświadczenie w zakresie analizy biznesowej i inżynierii wymagań, zarządzania jakością i zarządzania projektami: pracowała dla wiodących organizacji finansowych w Republice Południowej Afryki, Holandii, Austrii, Słowacji, Włoszech i w Polsce. Podczas swojej kariery pełniła różne role, od testera, przez technical writera, po kierownika projektów R&D, co umożliwiło jej poznanie wielu aspektów realizacji projektów IT i nauczyło postrzegania podejmowanych tematów z różnych punktów widzenia. Praca w międzynarodowych, wielokulturowych zespołach projektowych wykształciła w nie tylko umiejętności efektywnego planowania i koordynacji złożonych działań, ale i doskonałe umiejętności interpersonalne. Autorka wielu artykułów branżowych i książek z obszaru inżynierii wymagań i testowania – „Inżynieria wymagań w praktyce” (PWN 2014), „Analityk systemów” (PWN 2015), „Tester oprogramowania” (PWN 2015), „Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania” (Helion 2015). Posiada cetyfikaty: REQB, IQBBA, IBUQ, ISTQB.

 

Monika Lichota

Od ponad dekady tester oprogramowania, kierownik testów, konsultant, trener z zakresu testowania i zapewnienia jakości oprogramowania, z ogromnym zamiłowaniem do testowania użyteczności i funkcjonalności, wielka fanka metodyk zwinnych. Doktorantka Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Współorganizator spotkań WarszawQA (Warsaw Quality Assurance Group), propagujących wiedzę oraz dobre praktyki z obszaru zapewnienia jakości i testów oprogramowania. Poza pracą zawodową czynnie wspiera organizacje studenckie.
Prywatnie zapalona biegaczka i przede wszystkim Mama.

 

Jan Sabak

Ekspert w dziedzinie zapewnienia jakości systemów informatycznych, wykonywania oraz organizacji testów. Od kilkunastu lat zajmuje się testowaniem oraz niezawodnością oprogramowania i sprzętu komputerowego. Jest absolwentem Instytutu Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Pracując dla firm Matrix.pl, IMPAQ oraz Infovide zorganizował i kierował działami Zapewnienia Jakości. Obecnie pracuje dla AmberTeam, gdzie dba o to, żeby kierownicy działów IT oraz kierownicy projektów spali spokojnie mając pod kontrolą ryzyko projektowe. Posiada certyfikaty ISTQB CTFL oraz wszystkie CTAL. Prowadzi szkolenia z zakresu testowania. Pracował również jako nauczyciel przedmiotów związanych z elektroniką i informatyką. Działa czynnie na rzecz propagowania wiedzy i kultury jakości produkcji oprogramowania. Członek Zarządu Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych.

 

Warunki udziału

Warunki udziału:

Koszt udziału od 19 lutego 2016r.:
  • w konferencji - 800 PLN + VAT
  • w warsztacie (jeden do wyboru) - 900 PLN + VAT
  • w konferencji i warsztacie - 1 500 PLN + VAT
     

Uwaga!!!
Przy zgłoszeniu kilku osób obowiązują korzystne rabaty.
Szczegóły u Organizatora.


Uczestnikom konferencji/warsztatów zapewniamy:

  • materiały konferencyjno-szkoleniowe
  • dostęp do elektronicznej wersji materiałów konferencyjno-szkoleniowych
  • lunch
  • przerwy kawowe
  • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w konferencji/warsztacie

Ilość miejsc jest ograniczona.

Mamy również dla Państwa kilka pozycji książkowych ufundowanych przez wydawnictwo PWN jak również Helion

Inżynieria wymagań w praktyce - Bartosz Chrabski, Karolina Zmitrowicz Zawód tester - Radosław Smilgin Analityk systemów - Karolina Zmitrowicz Testowanie i jakość oprogramowania - Adam Roman    
http://helion.pl/okladki/326x466/zapeja.jpg http://helion.pl/okladki/326x466/speop3.jpg Inżynieria odwrotna w praktyce. Narzędzia i techniki      

 

Poprzednie edycje

Z sukcesem udało nam się zorganizować już V edycji Akademiii Jakości.
Zamieszczam linki do każdej z edycji aby mogli Państwo zapoznać się z zagadnieniami, które już poruszaliśmy:

V edycja wydarzenia - 24-25 marca 2015r.

IV edycja wydarzenia - 27-28 marca 2014r.

III edycja wydarzenia - 21-22 marca 2013r.

II edycja wydarzenia - 29-30 marca 2012r.

I edycja wydarzenia - 17-18 listopada 2011r.

Patroni Medialni

   

 

Kontakt z Organizatorem

Jeśli macie Państwo pytania odnośnie udziału lub współpracy podczas konferencji serdecznie zachęcamy do kontaktu

Kontakt ds. organizacji i współpracy partnerskiej:
tel. +48 720 911 820
e-mail: biuro@successpoint.pl